YENİ BİR İŞ, YENİ BİR AŞK!

Tanışıyorlardı ne zamandır... Bir ilişkisi olmasına rağmen gözü dışardaydı eskisinden daha yakın olmaya başladıklarında. Çok olmuştu öyle heyecanlanmayalı. Birlikte bir yaşam düşündüğünde ayrı ayrı ikisinin toplamından daha çoktu gördüğü. Çoktan karar vermişti zaten eskisinden vazgeçmeye, bir sürü B planı dolaşıyordu kafasında ama özgürlüğünün hemen ardından O’na koştu. Çünkü yeni bir iş, yeni bir aşktı aynı zamanda!

Yeni bir iş aramaya başladığınızda, eski şirketinizin tüm kusurları ayyuka çıkmıştır artık gözünüzde. Yaşadığınız her şey öyle rahatsız etmeye başlar ki sizi, yeni ve ideallerinizdeki gibi bir iş aradığınızı unutup asıl amacın eski işten kurtulmak olduğunu sanırsınız. Ve bazen bulunan yeni iş, eskisinden kurtulmak için bir vizedir sadece. Çok geçmeden anlarsınız yeni sevgiliye, hayalinizdeki aşk olduğu için değil; eskisinden hızla kaçmaya çalışırken yolunuza çıktığı için koştuğunuzu...
İlk günlerin heyecanı kaybolmuş, birlikte yaşamanın zorlukları başlamıştır artık. Ya tarzlarınız uymuyordur, ya hedefleriniz, ya da yaşama bakışınız... Çünkü şirketlerin de insanlar gibi kişilikleri ve yaşam alışkanlıkları vardır. 'Baştan konuşmamış mıydık bunları' diye geçer aklınızdan. Bazı şeyleri konuşmaya gerek görmeyecek kadar istediğinizi hatırlarsınız o işi, adınızın adıyla anılması fikrinin bile sizi heyecanlandırdığını... İçinizi tüm sorunların üstesinden gelme gücü sarar. Ne günlük hayatı paylaşmanın zorlukları, ne de birbirinizden beklentilerinizin örtüşmemesi yıldırmalıdır sizi. Her zorlandığınızda aklınıza o ilk heyecanı, kariyer hedeflerinizi, yeni işinizin size sağladığı duygusal tatmini getirirsiniz. Ancak her anlaşmazlıkta aranızdaki güvene ve duygusal açılımlara tutunmak, kendinize durmadan ilk günlerde neden yeni işinizi o kadar istediğinizi hatırlatmaya çalışmak, sevginizi yorar bir süre sonra! 'Belki de sevdiğimi sandım' dersiniz utanarak, "Belki de o kadar kötü değildir yalnız ya da işsiz kalmak, bir süre kafamı dinlemek, belki de yeni bir başlangıç, yeni bir iş...". Ama bu önemli kararlar o kadar kolay verilemez . Yeni bir ayrılığa hazır değilsinizdir artık. Bilirsiniz ki yalnızlık zordur; tüm iyi ve para eder özellikleriniz görünmez olur işsizken. Ne de olsa "iş işte, koca kocada bulunur”, üstelik yenisini bulacağınız da garanti değildir ve bu kısa zamanda yine yeni bir başlangıç alkış yerine eleştiri getirir çoğu kez... Siz de bir kez yanıldığınız için, "acele karar verdin”, "biraz daha bekleseydin”, "bu kadar sık iş değiştirmek iyi değildir” öğütleri arasında kendinizden emin olamamaktan korkarsınız. Biraz daha beklemeye karar verirsiniz. Bu bekleme süreci psikolojisinin bütün veriminizi törpülemesine ve önünüze çıkan kariyer fırsatlarını yok etmesine izin vermeden bekleyebilmek de çok kolay iş değildir.

Kendinizle hesaplaşma vaktidir artık! Yeni bir iş ve yeni bir aşk ararken, ne aradığınızı unutmayacağınıza dair kendinize söz verme vakti!

Makale: Figen ZEKİER