İYİ BİR YÖNETİCİ İÇİN 12 ALTIN KURAL

Yönetim, belirli amaçlara ulaşabilmek için insanlara iş yaptırabilme, onların yaptıkları işlerde işbirliğini gerçekleştirebilme ve koordinasyonu sağlama faaliyetleridir. Yönetim her şeyden önce bir iş ve faaliyettir. Diğer yandan bir organizasyondaki görev, sorumluluk ve ilişkilerin tümüdür.
Peki iyi bir yönetici nasıl olmalıdır?

1-) Sınırlarınızı Geniş Tutun.
Kişi sınırlarını kendi belirler ve bu sınırların genişliği ile kişinin sorumluluk alanları doğru orantılıdır. Sınırlarınız ne kadar geniş olursa kendinize o kadar öğrenme fırsatı yaratırsınız. Spesifik bir işten öte birçok işi bilmek ve sorumluluk almak kişiyi hedeflerine daha hızlı ulaştırır.

2-) Karar Vermekten Korkmayın.
Kişinin bu pozisyonda elinde olan en önemli araç Karar verme yetisidir. Tabii ki bunu en doğru şekilde kullanmalıdır. Fakat en doğrusunu düşünürken karar vermekten dış etmenler sebebiyle korkmamalıdır. Tüm aksiyonları planladıktan sonra somut verilere dayanarak kararını vermelidir.

3-) Kendi Alanınız İlgilendiren Değişimleri ve Gelişimleri Takip Edin!
Kişi, günceli takip ettikçe alanına hâkimiyeti artar ve bu sayede uzmanlaşır. Kişinin değişimleri ve gelişimleri benimsemesi, onu firmanın vazgeçilmezleri arasında yerleştirebilir.

4-) Gerekli Denetimleri Yapın.
Hata oranı düşük veya 0 hata için gerekli denetlemeleri ve uyarılarınızı astlarınıza bildirin. Ve iyileştirme yapılıp yapılmadığını takip edin.

5-) Fazla Sorumluluktan Kaçmayın!
Yönetici, Kendi hedefleri doğrultusunda bir üst düzey olmak istiyorsa, sorumluluk almaktan kaçmamalı. Sorumluluk almak size karar almayı öğretir, saygı, güven ve destek kazanırsınız. Fazla sorumluluk alırken bilmeniz gereken öncelikler;
• Kendi Sorumluluklarınızı Bilin.
• Eleştiriye Açık Olun.
• Hatalarınızı Kabul Edin.
• Kararlı ve İstikrarlı Olun.

6-) Çalışanlarınızı Delege Edin.
Bir yönetici olarak, çalışanlarınıza sorumluluk verdiğinizde, tam olarak ne istediğini anlatın ve çalışanın bunu anladığından emin olun. Bunu da askeri mantıkta ki gibi emir tekrarı yöntemiyle daha net sağlayabilirsiniz.

7-) Ayrıntılarla Vakit Kaybetmeyin.
Yönetici ayrıntılarla vakit kaybetmemelidir ve çalışanına sorumluluk vermekten kaçınmamalıdır. Sorumluluk verdiğinde çalışanından saygı kazanır ve onun kendini geliştirmesini, yeteneklerini fark etmesine fırsat tanımış olur.

8-) Kendinizi Eleştirmeyi Bilin.
Yönetici öncelikle kendini eleştirmeli. Kendinizi eleştirin ve eksik olduğunuzu düşündüğünüz yanlarınız var ise tamamlayıp, güçlü yanlarınızı daha da güçlendirin.

9-) Çalışanlarınızı Şikâyetlerini Önemseyin.
Yönetici olarak, çalışanlarınızın şikayetlerini önemsemeniz hem onları daha iyi anlamak hem de çalışan memnuniyetini sağlamak adına çok önemlidir. Çalışan memnuniyeti ile üretim verimliliği doğru orantılıdır. Ayrıca yöneticisinin şikayetlerine önem verdiğini bilen bir çalışan mutlaka size saygı ve sevgi duyacaktır.

10-) Çalışanlarınızın Önerilerine Kulak Verin.
Yöneticinin önerilerine önem verdiğini hisseden bir çalışanın, hem yöneticisine hem firmaya bağlılığı ve sadakati artar. Öncelikle yönetici olarak, çalışanlarınıza takımın bir parçası olduklarını hissettirmeniz gerekir. Öneriler için bir öneri kutusu yapabilirsiniz ama ödül koymanız daha etkili olacaktır.

11-) Çalışanlara Yardımlaşma Duygusu Taşıtın.
Yöneticilerin, kendilerine yardımcı olduklarını gören çalışanlar kendi aralarında da yardımlaşacaklardır. Siz ne kadar içten olursanız, onlar da o kadar içten yaklaşacaklardır size.

12-) Çalışanlarınıza Örnek Olun.
Çalışanlar için yöneticileri Rol-Modeldir. Yöneticinin, çalışanlarının da ilerde kendi pozisyona gelmek isteyebileceklerini göz önünde bulundurarak örnek tavır sergilemelidir.